Τρίτη, 10 Ιανουαρίου 2012

....έτσι γιά την ιστορία....Ανώτατοι Άρχοντες και Πρωθυπουργοί της Ελλάδας ...

Γέννηση του Ελληνικού Κράτους (1828 - 1833)

12/01/1828 - 27/09/1831: Ιωάννης Καποδίστριας
27/09/1831 - 28/03/1832: Αυγουστίνος Καποδίστριας
28/03/1832 - 06/02/1833: Η χώρα κυβερνάται από Διοικητικές Επιτροπές τριμελούς, πενταμελούς και επταμελούς συνθέσεως

Απόλυτη Μοναρχία (1833 - 1843)

ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ
06/02/1833 - 31/05/1835:

Τριμελής Αντιβασιλεία
(Άρμανσπεργκ, Μάουρερ, Χάιντεκ)
01/06/1835 - 02/09/1843: Όθων

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ
06/01/1833 - 12/10/1833: Σπυρίδων Τρικούπης
12/10/1833 - 31/05/1834: Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος
31/05/1834 - 20/05/1835: Ιωάννης Κωλέτης
20/05/1835 - 02/02/1837: Λουδοβίκος Άρμανσπεργκ
02/02/1837 - 08/12/1837: Ιγνάτιος φον Ρούντχαρτ
08/12/1837 - 10/02/1841: Όθων
10/02/1841 - 10/08/1841: Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος
10/08/1841 - 03/09/1843: Όθων


Συνταγματική Μοναρχία (1843 - 1862)

ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ
03/09/1843 - 10/10/1862: Όθων
18/03/1863 - 16/11/1864: Γεώργιος Α'

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ
03/09/1843 - 16/02/1844: Ανδρέας Μεταξάς
16/02/1844 - 30/03/1844: Κωνσταντίνος Κανάρης
30/03/1844 - 06/08/1844: Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος
06/08/1844 - 05/09/1847: Ιωάννης Κωλέτης
05/09/1847 - 08/03/1848: Κίτσος Τζαβέλλας
08/03/1848 - 15/10/1848: Γεώργιος Κουντουριώτης
15/10/1848 - 12/12/1849: Κωνσταντίνος Κανάρης
12/12/1849 - 16/05/1854: Αντώνιος Κριεζής
16/05/1854 - 22/09/1855: Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος
22/09/1855 - 13/11/1857: Δημήτριος Βούλγαρης
13/11/1857 - 22/01/1862: Αθανάσιος Μιαούλης
22/01/1862 - 26/05/1862: Ανδρέας Κουντουριώτης
26/05/1862 - 10/10/1862: Γενναίος Κολοκοτρώνης (Ιωάννης)
10/10/1862 - 09/02/1863: Δημήτριος Βούλγαρης
11/02/1863 - 25/03/1863: Ζηνόβιος Βάλβης
27/03/1863 - 29/04/1863: Διομήδης Κυριακός
29/04/1863 - 25/10/1863: Μπενιζέλος Ρούφος
25/10/1863 - 05/03/1864: Δημήτριος Βούλγαρης
05/03/1864 - 16/04/1864: Κωνσταντίνος Κανάρης
16/04/1864 - 26/07/1864: Ζηνόβιος Βάλβης
26/07/1864 - 17/11/1864: Κωνσταντίνος Κανάρης

Α' Βασιλευόμενη Δημοκρατία

ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ
17/11/1864 - 05/03/1913: Γεώργιος Α'
05/03/1913 - 30/05/1917: Κωνσταντίνος Α'
30/05/1917 - 12/10/1920: Αλέξανδρος Α'
12/10/1920 - 22/11/1920: Παύλος Κουντουριώτης (Αντιβασιλέας)
23/11/1920 - 14/09/1922: Κωνσταντίνος Α'
14/09/1922 - 19/12/1923: Γεώργιος Β'
19/12/1923 - 13/04/1924: Παύλος Κουντουριώτης (Αντιβασιλέας)

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ
17/11/1864 - 02/03/1865: Κωνσταντίνος Κανάρης
02/03/1865 - 20/10/1865: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
20/10/1865 - 03/11/1865: Επαμεινώνδας Δεληγιώργης
03/11/1865 - 06/11/1865: Δημήτριος Βούλγαρης
06/11/1865 - 13/11/1865: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
13/11/1865 - 28/11/1865: Επαμεινώνδας Δεληγιώργης
28/11/1865 - 09/06/1866: Μπενιζέλος Ρούφος
09/06/1866 - 18/12/1866: Δημήτριος Βούλγαρης
18/12/1866 - 20/12/1867: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
20/12/1867 - 25/01/1868: Αριστείδης Μωραϊτίνης
25/01/1868 - 25/01/1869: Δημήτριος Βούλγαρης
25/01/1869 - 07/07/1870: Θρασύβουλος Ζαΐμης
09/07/1870 - 03/12/1870: Επαμεινώνδας Δεληγιώργης
03/12/1870 - 28/10/1871: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
28/10/1871 - 25/12/1871: Θρασύβουλος Ζαΐμης
25/12/1871 - 08/07/1872: Δημήτριος Βούλγαρης
08/07/1872 - 09/02/1874: Επαμεινώνδας Δεληγιώργης
09/02/1874 - 27/04/1875: Δημήτριος Βούλγαρης
27/04/1875 - 15/10/1875: Χαρίλαος Τρικούπης
15/10/1875 - 26/11/1876: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
26/11/1876 - 01/12/1876: Επαμεινώνδας Δεληγιώργης
26/12/1876 - 26/02/1877: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
26/02/1877 - 19/05/1877: Επαμεινώνδας Δεληγιώργης
19/05/1877 - 26/05/1877: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
26/05/1877 - 02/09/1877: Κωνσταντίνος Κανάρης
02/09/1877 - 11/01/1878: Πρωθυπουργεύουν κατά σειρά οι υπουργοί: Χαρίλαος Τρικούπης, Θρασύβουλος Ζαΐμης, Αλέξανδρος Κουμουνδούρος, Θεόδωρος Δηλιγιάννης και Επαμεινώνδας Δεληγιώργης.
11/01/1878 - 21/10/1878: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
21/10/1878 - 26/10/1878: Χαρίλαος Τρικούπης
26/10/1878 - 10/03/1880: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
10/03/1880 - 13/10/1880: Χαρίλαος Τρικούπης
13/10/1880 - 03/03/1882: Αλέξανδρος Κουμουνδούρος
03/03/1882 - 19/04/1885: Χαρίλαος Τρικούπης
19/04/1885 - 30/04/1886: Θεόδωρος Δηλιγιάννης
30/04/1886 - 09/05/1886: Δημήτριος Βάλβης
09/05/1886 - 24/10/1890: Χαρίλαος Τρικούπης
24/10/1890 - 18/02/1892: Θεόδωρος Δηλιγιάννης
18/02/1892 - 10/06/1892: Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος
10/06/1892 - 03/05/1893: Χαρίλαος Τρικούπης
03/05/1893 - 30/10/1893: Σωτήριος Σωτηρόπουλος
30/10/1893 - 11/01/1895: Χαρίλαος Τρικούπης
12/01/1895 - 31/05/1895: Νικόλαος Δηλιγιάννης
31/05/1895 - 18/04/1897: Θεόδωρος Δηλιγιάννης
18/04/1897 - 21/09/1897: Δημήτριος Ράλλης
21/09/1897 - 02/04/1899: Αλέξανδρος Ζαΐμης
02/04/1899 - 12/11/1901: Γεώργιος Θεοτόκης
12/11/1901 - 24/11/1902: Αλέξανδρος Ζαΐμης
24/11/1902 - 14/06/1903: Θεόδωρος Δηλιγιάννης
14/06/1903 - 28/06/1903: Γεώργιος Θεοτόκης
28/06/1903 - 06/12/1903: Δημήτριος Ράλλης
06/12/1903 - 16/12/1904: Γεώργιος Θεοτόκης
16/12/1904 - 31/05/1905: Θεόδωρος Δηλιγιάννης
09/06/1905 - 08/12/1905: Δημήτριος Ράλλης
08/12/1905 - 07/07/1909: Γεώργιος Θεοτόκης
07/07/1909 - 15/08/1909: Δημήτριος Ράλλης
15/08/1909 - 18/01/1910: Κυριακούλης Μαυρομιχάλης
18/01/1910 - 06/10/1910: Στέφανος Δραγούμης
06/10/1910 - 25/02/1915: Ελευθέριος Βενιζέλος
25/02/1915 - 10/08/1915: Δημήτριος Γούναρης
10/08/1915 - 24/09/1915: Ελευθέριος Βενιζέλος
24/09/1915 - 25/10/1915: Αλέξανδρος Ζαΐμης
25/10/1915 - 09/06/1916: Στέφανος Σκουλούδης
09/06/1916 - 03/09/1916: Αλέξανδρος Ζαΐμης
03/09/1916 - 27/09/1916: Νικόλαος Καλογερόπουλος
27/09/1916 - 21/04/1917: Σπυρίδων Λάμπρος
21/04/1917 - 14/06/1917: Αλέξανδρος Ζαΐμης
16/06/1917 - 04/11/1920: Ελευθέριος Βενιζέλος
04/11/1920 - 24/01/1921: Δημήτριος Ράλλης
24/01/1921 - 26/03/1921: Νικόλαος Καλογερόπουλος
26/03/1921 - 03/05/1922: Δημήτριος Γούναρης
03/05/1922 - 09/05/1922: Νικόλαος Στράτος
09/05/1922 - 28/08/1922: Πέτρος Πρωτοπαπαδάκης
28/08/1922 - 16/09/1922: Νικόλαος Τριανταφυλλάκος
16/09/1922 - 17/09/1922: Αναστάσιος Χαραλάμπης
17/09/1922 - 14/11/1922: Σωτήριος Κροκιδάς
14/11/1922 - 11/01/1924: Στυλιανός Γονατάς
11/01/1924 - 06/02/1924: Ελευθέριος Βενιζέλος
06/02/1924 - 12/03/1924: Γεώργιος Καφαντάρης
12/03/1924 - 13/04/1924: Αλέξανδρος Παπαναστασίου


Β' Ελληνική Δημοκρατία (1924 - 1935)

ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ
13/04/1924 - 18/08/1926: Παύλος Κουντουριώτης
18/06/1926 - 28/08/1926: Θεόδωρος Πάγκαλος (δικτατορικά)
26/08/1926 - 09/12/1929: Παύλος Κουντουριώτης
15/12/1929 - 10/10/1935: Αλέξανδρος Ζαΐμης

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ
13/04/1924 - 25/07/1924: Αλέξανδρος Παπαναστασίου
25/07/1924 - 07/10/1924: Θεμιστοκλής Σοφούλης
07/10/1924 - 26/06/1925: Ανδρέας Μιχαλακόπουλος
26/06/1925 - 19/07/1926:

Θεόδωρος Πάγκαλος (δικτατορικά
από 6/1/1926)
19/07/1926 - 22/08/1926: Αθανάσιος Ευταξίας (δικτατορικά)
26/08/1926 - 04/12/1926: Γεώργιος Κονδύλης
04/12/1926 - 04/07/1928: Αλέξανδρος Ζαΐμης
04/07/1928 - 26/05/1932: Ελευθέριος Βενιζέλος
26/05/1932 - 05/06/1932: Αλέξανδρος Παπαναστασίου
05/06/1932 - 04/11/1932: Ελευθέριος Βενιζέλος
04/11/1932 - 16/01/1933: Παναγής Τσαλδάρης
16/01/1933 - 06/03/1933: Ελευθέριος Βενιζέλος
06/03/1933 - 10/03/1933: Αλέξανδρος Οθωναίος
10/03/1933 - 10/10/1935: Παναγής Τσαλδάρης


Β' Βασιλευόμενη Δημοκρατία (1935 - 1967)

ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ
10/10/1935 - 23/05/1941: Γεώργιος Β'
31/12/1944 - 01/09/1946: Αρχιεπίσκοπος Δαμασκηνός (Αντιβασιλέας)
02/09/1944 - 01/04/1947: Γεώργιος Α'
01/04/1947 - 06/03/1964: Παύλος Α'
06/03/1964 - 21/04/1967: Κωνσταντίνος Β'

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ
10/10/1935 - 30/11/1935: Γεώργιος Κονδύλης
30/11/1935 - 13/04/1936: Κωνσταντίνος Δεμερτζής
13/04/1936 - 29/01/1941: Ιωάννης Μεταξάς (δικτατορικά
από 4/8/1936)
29/01/1941 - 18/04/1941: Αλέξανδρος Κορυζής (δικτατορικά)

Ελεύθερες Κυβερνήσεις Εξωτερικού
20/04/1941 - 10/04/1944: Εμμανουήλ Τσουδερός
10/04/1944 - 26/04/1944: Σοφοκλής Βενιζέλος
26/04/1944 - 18/10/1944: Γεώργιος Παπανδρέου


Κατοχικές Κυβερνήσεις

30/04/1941 - 02/12/1942: Γεώργιος Τσολάκογλου
02/12/1942 - 07/04/1943: Κωνσταντίνος Λογοθετόπουλος
07/04/1943 - 12/10/1944: Ιωάννης Ράλλης


Μεταπολεμικές Κυβερνήσεις

18/10/1944 - 03/01/1945: Γεώργιος Παπανδρέου
03/01/1945 - 08/04/1945: Νικόλαος Πλαστήρας
08/04/1945 - 17/10/1945: Πέτρος Βούλγαρης
17/10/1945 - 01/11/1945: Αρχιεπίσκοπος Δαμασκηνός
01/11/1945 - 22/11/1945: Παναγιώτης Κανελλόπουλος
22/11/1945 - 04/04/1946: Θεμιστοκλής Σοφούλης
04/04/1946 - 18/04/1946: Παναγιώτης Πουλίτσας (Υπηρεσιακός)
18/04/1946 - 24/01/1947: Κωνσταντίνος Τσαλδάρης
24/01/1947 - 29/08/1947: Δημήτριος Μάξιμος
29/08/1947 - 07/09/1947: Κωνσταντίνος Τσαλδάρης
07/09/1947 - 24/06/1949: Θεμιστοκλής Σοφούλης
30/06/1949 - 06/01/1950: Αλέξανδρος Διομήδης
06/01/1950 - 23/03/1950: Ιωάννης Θεοτόκης
23/03/1950 - 15/04/1950: Σοφοκλής Βενιζέλος
15/04/1950 - 21/08/1950: Νικόλαος Πλαστήρας
21/08/1950 - 27/10/1951: Σοφοκλής Βενιζέλος
27/10/1951 - 11/10/1952: Νικόλαος Πλαστήρας
11/10/1952 - 19/11/1952: Δημήτριος Κιουσόπουλος (Υπηρεσιακός)
19/11/1952 - 04/10/1955: Αλέξανδρος Παπάγος
06/10/1955 - 05/03/1958: Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής
05/03/1958 - 17/05/1958: Κων/νος Γεωργακόπουλος (Υπηρεσιακός)
17/05/1958 - 20/09/1961: Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής
20/09/1961 - 04/11/1961: Κωνσταντίνος Δόβας
04/11/1961 - 19/06/1963: Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής
19/06/1963 - 26/09/1963: Παναγιώτης Πιπινέλης
28/09/1963 - 08/11/1963: Στυλιανός Μαυρομιχάλης (Υπηρεσιακός)
08/11/1963 - 31/12/1963: Γεώργιος Παπανδρέου
31/12/1963 - 19/02/1964: Ιωάννης Παρασκευόπουλος (Υπηρεσιακός)
19/02/1964 - 15/07/1965: Γεώργιος Παπανδρέου
15/07/1965 - 20/08/1965: Γεώργιος Αθανάσιος - Νόβας
20/08/1965 - 17/09/1965: Ηλίας Τσιριμώκος
17/09/1965 - 22/12/1966: Στέφανος Στεφανόπουλος
22/12/1966 - 03/04/1967: Ιωάννης Παρασκευόπουλος
03/04/1967 - 21/04/1967: Παναγιώτης Κανελλόπουλος


Δικτατορία των Συνταγματαρχών

ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ
21/07/1964 - 13/12/1967: Κωνσταντίνος Β'
13/12/1967 - 22/03/1967: Γεώργιος Ζωιτάκης (Αντιβασιλέας)
22/03/1972 - 01/06/1973: Γεώργιος Παπαδόπουλος (Αντιβασιλέας)
01/06/1973 - 25/11/1973: Γεώργιος Παπαδόπουλος (Προσωρινός Πρόεδρος της Δημοκρατίας)
25/11/1973 - 24/07/1974: Φαίδων Γκιζίκης

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ
21/04/1967 - 13/12/1967: Κωνσταντίνος Κόλλιας
13/12/1967 - 08/10/1973: Γεώργιος Παπαδόπουλος
08/10/1973 - 25/11/1973: Σπυρίδων Μαρκεζίνης
25/11/1973 - 24/07/1974: Αδαμάντιος Ανδρουτσόπουλος


Γ' Ελληνική Δημοκρατία

ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΑΡΧΟΝΤΕΣ
24/07/1974 - 18/12/1974: Φαίδων Γκιζίκης
09/12/1974 - 19/06/1975: Μιχαήλ Στασινόπουλος
19/06/1975 - 05/05/1980: Κωνσταντίνος Τσάτσος
05/05/1980 - 10/03/1985: Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής
10/03/1985 - 29/03/1985: Ιωάννης Αλευράς (Αναπληρωτής)
29/03/1985 - 05/05/1990: Χρήστος Σαρτζετάκης
05/05/1990 - 08/03/1995: Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής
08/03/1995 - 12/03/2005: Κωνσταντίνος Στεφανόπουλος
12/03/2005 - σήμερα : Κάρολος Παπούλιας

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΙ
24/07/1974 - 10/05/1980: Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής
10/05/1980 - 21/10/1981: Γεώργιος Ράλλης
21/10/1981 - 02/07/1989: Ανδρέας Παπανδρέου
02/07/1989 - 12/10/1989: Τζανής Τζαννετάκης
12/10/1989 - 23/11/1989: Ιωάννης Γρίβας (Υπηρεσιακός)
23/11/1989 - 11/04/1990: Ξενοφών Ζολώτας
11/04/1990 - 13/10/1993: Κωνσταντίνος Μητσοτάκης
13/10/1993 - 17/01/1996: Ανδρέας Παπανδρέου
22/01/1996 - 08/03/2004: Κωνσταντίνος Σημίτης
08/03/2004 - 4/10/2009: Κωνσταντίνος Α. Καραμανλής
4/10/2009 - σήμερα Γεώργιος Α. Παπανδρέου

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου